KARİYER DANIŞMANLIĞI

Kariyer Nedir?

Kariyeri, bir meslekte zaman ve çalışmayla elde edilen aşama, başarı ve uzmanlık şeklinde tanımlanmak mümkündür.

O halde kariyer, yaşam boyu devam eden dinamik bir süreç olup bir meslek seçmekle veya bir mesleğe girmekle tamamlanmaz. Kariyer kavramı, meslek öncesi ve sonrası görevleri, boş zaman faaliyetlerini, toplumda üstlenilen diğer rolleri ve bütün bu görevlerdeki gelişimi içeren bir kavramdır. Bu anlamda kariyer terimi meslek teriminden çok daha geniş bir anlam içermektedir.

Bu nedenle günümüzde “meslek seçimi” yerine “kariyer gelişimi” kavramı üzerinde durulmaktadır.

Çevremizde kendisini ve mesleğini yeterince tanımadan seçtiği için yaptığı işi sevmeyen, okumuş olduğu alanla ilgili çalışmak zorunda kalan pek çok birey görmek mümkündür. İnsanın başarı, tatmin ve mutluluğu yakalayabilmesi için doğru meslek ve kariyer seçimi yapması hayatında önemli bir dönüm noktası olarak görülmektedir.

Kariyer Danışmanlığı Nedir?

Kariyer Danışmanlığı, profesyonel bir danışman tarafından bireylerin ya da küçük grupların kariyer seçimleri ve geçişleri hakkında bilgilenmelerine ve yaşadıkları sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacıyla sunulan bir hizmettir.

Kısaca kariyer danışmanlığı, bireyin kendini analiz etmesini, meslek ve kariyer hakkında bilgilenmesini amaçlar.

Kariyer Danışmanlığı Hizmetlerimiz Nelerdir?

İlgi, yetenek ve doğru hedefin buluştuğu yerde başarının kaçınılmaz olduğu ilkesinden hareketle oluşturduğumuz kariyer danışmanlığı modüllerimiz farklı yaş ve tecrübe gruplarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Özellikle kariyer planlama ve “Profesyonellerle Birlikteyiz” mesleki bilgilendirme seminerlerimizle kariyer seçiminin ilk aşamalarındaki gençleri pek çok farklı disiplin arasında paylaştırılmış ancak ülkemizde uygulamada bir bütün olarak hizmeti verilemeyen kariyer danışmanlığı ile tanıştırmaktayız.

Plan B tarafından Türkiye’de uygulanmaya başlanan bu kapsamlı kariyer danışmanlığı aşağıda ana hatları bulunan modüllerden oluşmaktadır:

1.MODÜL… KENDİNİ TANI

  • Bireyle görüşme
  • Gerekli görülen ilgi alanı, yetenek, kariyer değerleri ve kişilik özelliklerini belirlemeye yardımcı test ve envanterlerin seçilmesi ve uygulanması.

2.MODÜL…  FIRSATLARI TANI (HAYALLERDEN HEDEFLERE)

  • Geri bildirim ve karar verme süreci
  • Kariyer hedefi belirleme ve kariyer gelişim planı tasarlanması

3.MODÜL … BAŞARIYA GİDEN YOL

  • Özgeçmiş ve ön yazi hazırlama danışmanlığı; başarılı mülakat geçirmenin yolları
  • Motivasyon çalışmaları
  • Kariyer hedeflerine ulaşma yolunda periyodik danışmanlık

Plan B İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanlığı Ltd. Şti Türkiye İş Kurumunun 06.10.2011 tarih ve 499 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.

Türkiye İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü
Sağlık sok. No:1 Sıhhiye Çankaya, ANKARA